Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co na dno voliéry?

19. 12. 2006

Nejeden začínající chovatel tuto otázku jistě řešil. Nejsem vyjímka a vyzkoušela jsem také leccos. Ráda bych se o své zkušenosti podělila.

MULČOVACÍ KŮRA

Podle mě naprosto nevhodná. Dala jsem ji do voliéry se zebřičkami a dopadlo to velice špatně. Zebřičky (ale myslím, že všichni ptáci) jsou velice nepořádné a stále rozhazují krmivo okolo misek. Pod mulčovací kůru zbytky krmiv zapadly a začaly tam plesnivět. Situaci ještě zhoršovalo neustálé koupání se ptáků, kteří vodu stříkali široko daleko kolem sebe. To samozřejmě plísni ještě dodalo...Navíc se kůra nedá průběžně upravovat - tzn. čas od času shrabat nečistoty na povrchu. Jedině ji kompletně vyměnit.

LESNÍ HRABANKA:

Lesní hrabanka má jen jednu výhodu. Když ji doneseme čerstvou z lesa, ptáci se na ni vrhnou a začnou se v ní přehrabovat, vyhledávat tam různý hmyz a zřejmě i minerálie a trouchnivějící dřevo.

Jakmile však hrabanka vyschne, což je velice brzy, začne hrozně prášit a hlínu pak máme všude. Venku by to možná nevadilo, jenže hlína samozřejmě práší i do misek s krmením a  vodou a není možné udržet je v čistotě.

Navíc si můžeme s hrabankou zavléct do voliéry mravence a není jednoduché se jich zbavit.

PILINY, HOBLINY:

Do voliéry vůbec nepřipadají v úvahu! Hrozně práší a jak ptáci pořád přeletují, neustále by prach vířili a brzy by z toho měli dýchací problémy!

PODESTÝLKA Z KUKUŘIČNÉ DRTI:

Na podlahu velice vhodná po všech stránkách - savá, bezpečná pro ptáky, bez prachu. Nevýhodou je pouze vysoká cena.

NOVINY, KARTON:

Na podlahu rovněž poměrně vhodné. Výhodou je hygieničnost (jednoduše noviny vyhodíme a nahradíme jinými) a nízká, prakticky žádná, cena. Nicméně je to asi řešení jen do klecí nebo menších voliérek, nedovedu si představit, jak pokrýt novinami nebo kartonem desetimetrovou voliéru...

KOČKOLIT:

Z hlediska hygieny vhodný, nicméně dost drahý a navíc si nejsem jistá, co by stalo, kdyby ho ptáci pozřeli...takže kočkolit raději ne!

PÍSEK:

Konečně se dostávám k písku. Na podlahu voliér bezkonkurenčně nejlepší materiál. Nemusí být ani říční, já normálně používám písek určený na stavbu. Před použitím je vhodné písek nějak vyčistit, abychom si do chovu něco nezavlekli. Menší množství rozložíme na plech a dáme na 30 minut do trouby. Vysoké teploty zahubí všechny nebezpečné mikororganismy. A co s větším množstvím písku? Zde opět vděčím za radu zkušenějším chovatelům. Větší množství písku lze "vyprat" ve stavební míchačce - poprvé přidáme Savo jako dezinfekci, pak písek ještě několikrát propláchneme v čisté vodě a necháme uschnout.Výhodou písku je poměrně nízká cena a také to, že ho můžeme bez problémů shrabat, uklidit nečistoty a dosypat nový písek. Nemusíme vyměňovat podestýlku kompletně, stačí jen ta znečištěná. Jedinou nevýhodou písku je snad jen vyšší hmotnost, se kterou musíme manipulovat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sáčky pod stelivo do ptačích klecí

(Tony, 6. 10. 2014 14:37)

Dobrý den ,taky jsem řešil co dám ptákům do klece pod stelivo.Bohužel jsem nic na trhu nenašel tak jsem to začal vyrábět sám,Jsou to sáčky do konusu které se vloží do klece a na ně se nasype požadované stelivo pro ptáčky.Ušetří to mraky času při čištění klece.Pokud je chcete někdo vyzkoušet pište na x-moda@seznam.cz

hobliny

(Sanko, 8. 11. 2012 10:41)

zdravim,
ja pouzivam bezprasne hobliny a musim povedat ze po dvoch rokoch pouzivania su vtaciky uplne v pohode bez naznaku nejakych dychacich problemov...to len moj osobny nazor...volierka ma cca 160x60x120cm (dsv)

Písek

(Chovatel andulek, 11. 3. 2009 15:18)

Já také používám stavební písek.