Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zařídit klec či voliéru?

13. 1. 2007

Okno:

Ve většině přístřešků u voliér máme okno kvůli dostatku světla. Důležité je okno např. pobít pletivem nebo částečně zatřít vápnem, aby se jím ptáci nepokoušeli proletět. Na okenním parapetu ptáci s oblibou sedávají a dokážou ho velmi znečistit, proto je vhodné dávat na něj pruh kartonu, který pravidelně měníme. Udržujeme tak čistotu a ušetříme si práci.

Bidla:

Nejlepší je dávat bidla přírodní, tzn. větve různého průměru, samozřejmě z nejedovatých dřevin.Obrazek

   Důležité je, aby bidla měla různý průměr, ptái si tak procvičují svaly a klouby na nohou a navíc mají možnost brousit si drápky. Měla by mít asi takový průměr, aby ho pták nemohl úplně obejmout prsty.

   Bidla můžeme upevnit různými způsoby. Nejjednodušší je uříznout bidlo přesně na míru do naší voliéry, zatlouct na opačné konce bidla 1 - 2 hřebíky, zahnout je a zastrčit do pletiva. Šikovnější chovatelé si mohou zhotovit z ohnutého plechu jakési "véčko", do kterého se dá bidlo bezvadně zasadit. Především do klecí a menších voliér se také hodí úchyty na tyč do šatní skříně nebo na záclonové garnýže, které se dají běžně koupit a nejsou drahé.

   Počet bidel závisí na tom, kolik je ve voliéře ptáků. Máme-li menší klece či voliérky, kde chováme jen několik ptáků, postačí bidla 2 - 3, na opačných stranách voliéry. Pokud však je ve voliéře ptáků více a zvláště jde-li o ptáky drobné, např. zebřičky, andulky či menší papoušky, ideální je uříznout do voliéry hodně rozvětvěnou velkou větev nebo vršek menšího stromku. Také můžeme použít vysloužilý vánoční stromeček. Vypadá to ve voliéře velice hezky a navíc tak ptáci dostanou mnoho různě silných bidélek, na kterých si mohou procvičit prsty.

   Ještě před tím, než bidla umístíme do voliéry, bychom je měli omýt horkou vodou a nějakou dezinfekcí. Zásadně je nezískáváme poblíž silnic, ve městech nebo blízko hnojišť.

Misky:

Misky by měly být keramické, kameninové nebo nejlépe nerezové, aby se daly dobře omývat Obrazeka dezinfikovat. Do každé klece či voliéry jich potřebujeme několik - na suchou směs zrní, na vaječnou míchanici, na klíčené zrní, na grit a vaječné skořápky, na ovoce a jednu velkou misku na koupání. Další miska na vodu je zbytečná, protože ptáci stejně budou pít z té misky na koupání.

   Okolo velké mísy na koupání je praktické nasypat čistý písek nebo ještě lépe ji umístit na nějaký velký kámen či desku. Ptáci tak nebudou vodu v misce tolik znečišťovat. S oblibou totiž vlezou do misky, namočí si nožky, pak se proběhnou kolem misky, na nožky se jim nalepí nečistoty a takhle pak znovu vlezou do misky a vodu znečistí.

   Misky bychom měli umisťovat v závislosti na druhu ptáka. Většina australských papoušků (andulky, korely, rozely, pap. nádherní, kouřoví, barnardi a další) s oblibou hledá potravu na zemi, proto můžeme misky jednoduše položit na zem. Naopak papoušci jihoameričtí a afričtí na zem slétávají neradi, proto jim musíme misky umístit k bidlům.

   Velmi praktické je udělat si ve voliéře v rozumné výšce krmnou poličku, na kterou dáváme misky a jsou u ní vybudovaná malá dvířka. Můžeme tak ptáky krmit, aniž bychom museli vstupovat do voliéry a rušit je.

Na dno:

Na dno voliéry dáme vrstvu písku, do klecí zpravidla dáváme noviny. Více se o pokryvu dna dozvíte v tomto článku: /clanky/napady_-tipy_-rady/co-na-dno-voliery_

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pletivo

(Honza, 28. 2. 2012 8:08)

Dobrý den chtěl bych si doma vyrobit rohovou klec na míru a sháním nějakou drátěnku či mříž která by mohla být vyhovující pro 2 andulky koukal jsem po železářství a tam jsou jen takové husté drátěnky že by skrz ně ani ta andulka nebyla vidět nebo zase na druhou stranu mohla prolítnout chtěl bych něco mezi. Vyrábí se něco takového ?

voliéra

(Cloverleaf, 28. 10. 2011 11:28)

Dobrý den! Moc pěkné. Ráda bych se zeptala, jak vélká voliéra (klec) je potřeba pro tři zebřičky? Předem děkuji.

Re: voliéra

(jarda, 11. 12. 2011 12:26)

bohate stačí 1m*2m*2m

pochvala

(František Vintr, 22. 2. 2008 15:49)

moc pěkné a zajímavé