Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mendelovy zákony

27. 1. 2008

   Mendelových zákonů se někdy rozlišuje až pět a mají řadu vyjímek. Pro běžný chov ptáků si však vystačíme se třemi zákony.

 

1. Mendelův zákon

 

   = zákon o uniformitě F1 generace (F1 = první generace) při páření dvou homozygotů. V praxi mohou nastat dva případy:

 

-         při páření dvou dominantních homozygotů získáme samá dominantně homozygotní mláďata, stejná genotypově i fenotypově. Například zelená x zelená = 100% zelených mláďat

-         Při páření dominantního a recesivního homozygota získáme opět potomstvo shodné genotypově i fenotypově, půjde však o samé heterozygoty. Například zelená x modrá = 100% zelených mláďat štěpitelných na modrou

 

 

2. Mendelův zákon

 

 = zákon o náhodné segregaci alel do gamet. V chovu ptáků si to však trochu zjednodušíme – laicky řečeno je to zákon o štěpitelnosti na recesivní vlohy. Vysvětluje, že recesivní vlohy, které byly v F1 generaci potlačeny, se zachovaly v nezměněné podobě, a dále se uplatňují při vzniku dalších jedinců.

 

    Opět si pomůžeme příklady. Z předchozího páření jsme získali zelené andulky štěpitelné na modré. Jestliže budeme tyto andulky mezi sebou dále párovat, získáme 25 % zelených homozygotních, 50 % zelených heterozygotních (tedy štěpitelných na modré) a 25% homozygotních modrých.

 

3. Mendelův zákon

 

= zákon o nezávislé kombinovatelnosti alel. V praxi to znamená, že pokud máme dva heterozygotní jedince, z nichž každý nese jiné geny, můžeme se dočkat velkých překvapení. Do značné míry tento zákon stěžuje naše výpočty. Například když máme zelenou andulku štěpitelnou na modrou a žlutou andulku štěpitelnou na bělokřídlé (jde tedy o dva jedince celkem se 4 mutacemi), můžeme se dočkat až 16 různých výsledků. Některé kombinace se sice opakují, takže nakonec dostaneme pouze 9 různých genotypů, ale i tak je to jistě dosti složité. Tento zákon platí pouze u genů s volnou kombinovatelností (tedy neplatí u dědičnosri vázané na pohlaví).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář