Jdi na obsah Jdi na menu
 


Handicapovaní ptáci

12. 1. 2007

   Ptáci s nějakou vadou či postižením to mají těžké. V přírodě samozřejmě brzy padnou do spárů nějakým predátorům, pro které budou snadnou kořistí. A ani v zajetí to nemají jednoduché. Ačkoliv jim připravíme vše potřebné, co jim život usnadní, ostatní ptáci je nikdy nebudou považovat za sobě rovné a budou je s největší pravděpodobností ignorovat.

   Vloni na burze jsem si koupila krásnou samici andulky. Bohužel jsem si při koupi nevšimla, že má poškozené letky v jednom křídle. A ani pak jsem tomu nevěnovala příliš pozornost, však oni jí dorostou. Ale bohužel se to nikdy nestalo. Z neznámého důvodu jí vždy jen vyrostly základy per a pak nevím, jestli si to udělala sama andulka nebo ostatní, ale vždy jsem si časem všimla, že je má poškozená a krvavá.

   Přitom se jednalo jen asi o 2 nebo 3 letky v levém křídle - zbytek per v levém křídle, pravé křídlo i ocas měla úplně v pořádku. Přesto andulka nikdy nemohla létat.

   Na jaře jsem andulkám předložila budky a všechny začaly hnízdit. Šlo o 5 párů, dále o tuto postiženou samičku a samce, který byl pro ni určen. I postižená samička měla velký zájem o hnízdění. Vždy se po pletivu vyšplhala až k budkám, brzy si jednu vybrala a začala hnízdit. "Její" samec si jí však vůbec nevšímal, raději neustále obtěžoval spárované samice. Samička snesla několikrát vejce, pochopitelně vždy neoplozená, a poctivě na nich seděla. Jednou jsem jí podložila několik mláďat od jiných párů, samička je však sama nezvládala krmit a tak jsem je časem musela vrátit zpět rodičům do hnízda.

   Letos se mi také mezi mláďaty andulek vyskytl tzv. "skokan", mládě, kterému ihned po opuštění budky vypadaly všechny ocasní i křídelní letky a už mu nenarostly. Obrazek

   Dala jsem ho jedné známé do klece, do bytu, a protože klec byla velká, přidala jsem jí tam ještě samičku a jeden pár. Ani v takto omezených podmínkách si zdravé andulky svého postiženého kolegy nevšímají. Vždy, když se začne dvořit některé samičce, ta před ním raději uletí.

   A do třetice : mezi mladými zebřičkami se mi letos vyskytl sameček, kterému chybí část křídla a nemůže proto létat. Pouze poskakuje po zemi s křepelkami, se kterými se velmi spřátelil. A přestože ve voliéře s ním žije velké hejno zebřiček, včetně mladých nespárovaných samic, žádná si ho nevšímá.

   Jak je vidět, handicapovaní ptáci to mají těžké. Pokud se jich rozhodneme ujmout nebo se nám nějaký takový vyskytne v chovu, měli bychom mu patřit rovnocenného, podobně postiženého partnera. Zdravému ptákovi mrzáček nikdy nebude stačit....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pár králováků

(Adéla, 30. 8. 2017 16:58)

Loni jsem se ujmula samce papouška královského slepého na jedno oko. Ze začátku to s ním bylo opravdu těžké, ale mnoho jsem se toho od něho naučila. Teď už má partnerku se špatně rostlou nohou a rozumí si skvěle.

korela

(Jakub, 12. 3. 2013 6:33)

Ahoj, já mám samici korely, které v mládí nějaký "inteligent" kupíroval část levého křídla, takže nelétá, jen šplhá (musím říct, že dost obratně). Koupil jsem jí zdravého samečka a během několika týdnů se dali dohromady a tvoří nerozlučný pár.

pár andulek

(natalie55, 20. 4. 2011 16:13)

Já mám taky jednu andulku která neumí létat.Měla svého partnera kterému přerůstal horní zobáček přes spodní část zobáčku.Rozuměli si spolu,ale nakonec ten jeden znich umřel a ten druhý zůstal sám.

Handicapovaní ptáci

(Martin, 6. 8. 2010 17:04)

V tomto případě se jedná o vážnou nemoc cirkovirozu-PBFD známou jako francouzské pelichání. Takovouto andulku nikdy do chovu nepoužívejte a chraňte si před touto nákazou ostatní chované papoušky. Hodně štěstí v chovu...

Handicepovaná samička zebřičky

(Petr, 20. 11. 2008 10:34)

Ahoj, četl jsem tvůj článek o handicepovaných ptácích... Asi tak před týdnem jsem od spolužáka dostal samičku zebřičky. Bohužel měla asi kdysi poraněné křídlo, které se nikdy pořádně nezahojilo a tak nemůže létat. Taky pouze poskakuje po zemi a to ještě občas zakopne. Nejspíš byla chována v malé kleci kde se zranila. Mám jí teď s jedním samečkem ve větší kleci... ale bohužel on si poletuje někde nahoře a ona se potáci po zemi a marně na něj volá. Napadlo mě, pokud bys chtěla, že bychom jí mohli dát dohromady s tvým samečkem:)..Je to jen takový nápad, ale pokud bys o to měla zájem, tak mi napiš na mail (petr_vach@seznam.cz). Jsem z Horní Stropnice, takže to k tobě nemám daleko. Petr

super

(Tánička, 18. 11. 2008 10:37)

je to suproví.Mám doma 5 Andulek 5 zebřiček 3 Korili 8kanaru a 9 chuviček a eště 4 křepelky

zajímavé

(Adam, 22. 4. 2008 18:34)

Je zajímavé, že se ten samec spřátelil s křepelkami, mimochodem, nemáš je k odběru???